Sporcu Beslenmesinde Temel Gıdalar Nelerdir?

Spordan sonra protein tüketilmesi gerektiği, hepimizin bildiği; kulaktan kulağa herkese yayılan bir bilgidir. Peki, ama neden protein?

Protein;

  • Yapıtaşı aminoasit olan bir makro gıdadır.
  • Temel yapıcı ve onarıcıdır.
  • Kas ve kemiklerin yapısında bulunur.

Bir sporcu kas kaybı yaşamamak veya kas kütlesini artırmak amacıyla spordan önce ve spordan sonra protein değeri yüksek olan öğünler tüketmelidir. Protein tüketmek kas oluşumunu destekleyerek, kas kaybı yaşamamıza engel olur. Tabi ki iş sadece protein tüketmekle bitmiyor! Protein içerikli bir gıdanın yanında karbonhidrat da tüketmemiz gerekiyor. Hepimizin seveceği türden bir örnek: bolonez soslu makarna!

Karbonhidratsız, sadece proteinle bir öğün hazırlarsak spor esnasında veya spor sonrası vücudumuz enerjiyi nereden bulacak? Vücut karbonhidrat bulamadığında en son almış olduğu besini yani bu durumda proteini enerji olarak kullanacaktır. Ve bu durum istemediğimiz kas kayıplarına sebep olur.

Bu demek değildir ki “Ne kadar protein o kadar kas!”. Ne kadar çok protein alınırsa o kadar çok kas gelişeceği düşüncesi artık çürütülmüş bir efsanedir. Günlük protein miktarı vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmalıdır. Fazla alınan protein de diğer tüm fazla alınmış besin öğeleri gibi yağa dönüşecektir. Bunu hiç bir sporcu istemez değil mi?

Dayanıklılık sporları için öngörülen protein miktarı kişinin kilosu başına 1.2/1.5 gr, kuvvet sporları için ise kilo başına 1.5/2.0 gr’dır. Bazı durumlarda bu miktar 2.5 gr’a kadar çıkabilmektedir. Proteinlerin işlevlerinin aksine enerji verici olarak kullanılmaması için gerekli miktarların dışına çıkılmaması gerekir.