Kol Kası Geliştirmek İçin En Etkili Antrenmanlar

Vücut geliştirme sporuna başlayanlar ya da düzenli olarak spor yapanlar, öncelikle kol kaslarının gelişmesini isterler. Bundan dolayı başlangıçta çalışmaları kollarına yoğunlaştırırlar. Fakat kol kaslarının gelişmesi için doğru antrenmanların yapılması son derece önemlidir. Bahse konu antrenmanlar doğru olarak yapılmadığında, kas yorgunluğu ve farklı sakatlıkların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Bu yazımızda kol kası geliştirmek için en iyi antrenmanlar hangileridir sorusunun cevabını vereceğiz.

Kol kası antrenmanlarından bahsetmeden önce, gitmiş olduğunuz spor salonundaki eğitmenlerin tavsiyelerini dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Fakat spor salonuna gitmiyorsanız, aşağıda bahsedilen antrenmanları uygun ortamlarda yaparak kol kaslarınızı kısa sürede geliştirebilirsiniz.

Kol kası geliştirmeye başlamadan önce kolun anatomisi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. En azından buradaki kasların hangileri olduğu, kaç farklı kas olduğunu ve bunların yerinin bilinmesi gerekir. Sonraki sürecin daha sorunsuz bir şekilde ilerlemesi adına önemlidir. Yazımızda arka kol ve ön kol kaslarının nasıl geliştirileceğine dair teknik detayları ve antrenman videolarını bulabilirsiniz.

Kol Kası Geliştirme Hareketleri

Arka Kol Kası Geliştirme Hareketleri (Triceps)

Kollardaki en büyük kas grubu arka kol kasları ya da diğer adıyla triceps olarak ifade edilen kaslardır. Bu kaslar, koldaki kasların yarısından daha fazladır. Dolayısıyla da bu kaslarınızı geliştirmeye daha fazla özen göstermeniz, beklenilen sonuçların elde edilebilmesi adına son derece önemlidir. Aşağıda bu kasları geliştirmek için yapabileceğiniz bazı antrenmanlar yer almaktadır.

Spor salonunda bench sehpası ile yapılan bu hareket, evlerde ise kanepe, yatak ve sandalye gibi ev eşyaları ile yapılabilir. Bu eşyalara arkanız dönük olarak yaklaşın ve ellerinizi omuz genişlendiğinde kullandığınız eşyanın üzerine koyun. Daha sonra bacaklarınızı öne atarak kollarınızın dirseklerden 90 derecelik açı yapmasını sağlayın. Son olarak kollarınızdan aldığınız güç ile kendinizi tekrar eski pozisyonunuza getirin. Vücut ağırlığı ile yapılan dips olarak da adlandırılan bu hareket, triceps kaslarınızın etkili olarak gelişmesini sağlar.

Crab walk, namı diğer yengeç yürüyüşü arka kol kaslarının gelişiminde etkilidir. Üstelik bu antrenmanı istediğiniz her yerde yapabilirsiniz. Bunun için herhangi bir spor aletine ihtiyaç yoktur. Bacaklarınızı öne uzatarak yere oturun ve kollarınızı yere koyun. Kollarınızla kalçanızı yerden kaldırın ve bu şekilde yürüyün. Adeta bir yengeç gibi yapmış olduğunu bu yürüyüş, arka kol kaslarının sayesinde yapılacaktır.

kaynak: https://www.vucutcu.com/kol-kasi-gelistirmek-icin-en-etkili-antrenmanlar.html