Lotus Çiçeği Anlamı

Lotus çiçeği, kökleri göletlerin ve göllerin çamurunda bulunan bir su bitkisidir. En uzun ömürlü ve en dayanıklı tohumlara sahiptir. 30 asır boyunca doğurganlığını kaybetmeden çiçek açmaya başlayabilir.

Lotus çiçeği, bir bataklıkta ortaya çıkabilecek saflığın ve güzelliğin sembolüdür. Bu güzel çiçek yetiştiği, çamur ve bataklıktan beslenir, çiçek açtığı zaman bataklıkların üzerine çıkar.

Geceleri yaprakları kapanır ve çiçek suya batar. Suya batmak için kapanır, ancak şafak vakti kirli su üzerinde tamamen hasarsız ve saf olarak tekrar çiçek açar. Bunu spiral şeklinde kapanan yapraklarına borçludur. Lotus çiçeği, aynı zamanda bir meyve olan tek çiçek olma özelliğine sahiptir, meyvenin ters koni şekli vardır ve içinde bulunur.

Çiçek kapandığında kokmaz, ancak açıldığında kokusu sümbülü andırır. Birçoğu kokusunun büyüleyici olduğuna ve farkındalığı artırdığına inanıyor.

Lotus çiçeği anlamı güzelliği kadarda oldukça ilgi çekicidir. Bir çok dinde ve kültür de çeşitli anlamlarda kullanır. Lotus çiçeğinin anlamı ilahi bir güzellik, yeniden doğuş, saflık, bilgelik ve aydınlanma, dönüşüm, yeni başlangıçlar ve sevgiyi temsil eder.

Lotus Çiçeğinin Özellikleri

Lotus çiçekleri suda yetişen çiçeklerdir. Nilüfer çiçeği ile çok benzerler. Evinizde yada bahçeniz de lotus çiçeği bakmak istiyorsanız küçük bir göle sahip olmalısınız. Ya da büyük bir saksı da seçebilirsiniz. İlkbahar yada sonbaharda dikilmesi gereken bir çiçektir. Sulanmasına gerek duyulmayan bir çiçektir. Sıcaklık arttıkça kendileri büyüler.

Lotus çiçekleri alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Uykusuzluğa iyi gelen lotus çiçeği çay olarak da kullanılabilir.

Lotus Çiçeğinin Renkleri

Renkler bir çiçeğin anlamını ve ifadesini değiştirebilir. Lotus çiçeğide bir çok renge sahiptir ve bu renklerin farklı sembolleri mevcuttur.

Mavi

Mavi renk derinliği, ilhamı, samimiyeti, güveni ve bilgeliği sembolize eder. Sakinlik ve dinlenmek için tercih edilen mavi lotus çiçeği yatak odalarında kullanılabilir.

Pembe

Pembe renk, hassasiyet, romantizm, uyum, sevgi ve rahatlamayı ifade eder. Pembe lotus çiçeği Buda’nın gerçek çiçeği olarak söylenir.

Beyaz

Beyaz lotus çiçeği zihni temsil eder. Beyaz masumiyet,aydınlanma ve inancın yansımasıdır. Bu yüzden beyaz lotus çiçeği genellikler dini törenlerde kullanılır. kişinin ruhunun yatıştırılmasını ifade eder.

Mor

Mor lotus çiçeği telif, zenginlik, bilgelik, savurganlık, yaratıcılık ve haysiyeti simgeler.

Kırmızı

Kırmızı lotus çiçeği sevgi ve şefkat ile ilgilidir. Kırmızı romantizmi, tutkuyu ve gücü ifade eder. Kırmızı lotus çiçeğine çok sık rastlanılmaz genellikle daha yumuşak renkleri mevcuttur.

Siyah

Siyah ölümün, isyanın ve gücün sembolüdür. Siyah lotus çiçeği açık renk olan lotus çiçeklerinin zıt karşılığını ifade eder. Alışılmış olan her şeye karşı isyan, saldırganlık ve sonrasında gelen ölümü ifade eder.

Bu eşsiz güzelliklere ve anlamlara sahip olan lotus çiçeğinin anlamları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bu yazının kaynağı olan www.bilgilerce.com adresini ziyaret edebilir ve daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.